Вести на неделата

На еминентна студентка од Скопје ѝ е доделена „Награда за високи достигнувања во здравството“ за откривање на методот на слабеење – 14 килограми/неделно, без хемикалии, гладување или тренинзи.

Говорот на Анета на конгресот

Во пролетта 2020 година, се случи нешто необично на „Европскиот конгрес“. Публиката со силни овации ја поздравуваше предавачката, цели 10 минути. Предавачка беше Анета Ефтимова, студентка од Кочани. Таа предложи уникатна формула што овозможува слабеење за кратко време, без ограничување на внесувањето храна.

Анета предложи одлична идеја, а научните центри веднаш ја применија во пракса. Специјалисти од различни Здравствен институти, Одделение за здравство и многу други специјалисти започнаа да го развиваат овој препарат. Веќе е произведен и постигна одлични резултати.

Како новиот препарат ќе спаси милиони животи и како можат граѓаните од Македонија да го добијат овој производ речиси БЕСПЛАТНО – прочитајте во нашата статија денес.

Новинарот: „Анета, вие сте во Топ 10 најинтелигентните студенти на универзитетите по медицина во светот. Што ве натера да се занимавате со проблемот на прекумерна тежина?

Не сакам да зборувам јавно за ова, но мотивацијата беше лична. Пред неколку години, мајка ми почина поради хипертензија, предизвикана од прекумерна тежина. Сè беше во ред до една вечер кога доживеа мозочен удар во сонот и почина во маки. Веќе ја немаше. Така почина и баба ми. Почнав да проучувам сè што е поврзано со прекумерната тежина и губењето килограми. Бев шокирана кога открив дека диетите, тренинзите, апчињата и липосукцијата во 90% од случаите се опасни по здравјето и само го влошуваат проблемот. Мајка ми ги држеше сите видови диети во комбинација со аеробик речиси 5 години!

Во изминатите 3 години, оваа тема ми го привлече вниманието. Всушност, новиот метод за лекување на прекумерната тежина, којшто е толку популарен денес, се појави во времето кога ја пишував својата теза. Сфатив дека открив нешто ново, но не ни замислував дека ќе го привлече вниманието на толку многу субјекти.

Новинарот: За какви субјекти зборувате?

Откако мојот метод за губење на тежината излезе во јавност, добив многу понуди да ја продадам мојата идеја. Французите беа први и ми понудија 120.000 евра. Неодамна, компанија од САД ми понуди 35 милиони американски долари. Си го сменив телефонскиот број и веќе не користам социјални мрежи бидејќи секој ден ме вознемируваат со понуди.

Колку што сме запознаени, сè уште не сте ја продале формулата?

Не. Можеби звучи чудно, но јас не ја создадов формулата за луѓето во странство да можат да заработат пари од неа. Што мислите, што ќе се случи ако ја продадам формулата надвор од земјата? Ќе ја патентираат формулата, потоа ќе го забранат производството на овој препарат од други компании и цената ќе расте. Јас сум млада, но не сум глупава. На овој начин, македонскиот народ нема да добие шанса за лекување. Еден од лекарите во странство ми рече дека производ од овој тип треба да чини најмалку 3.000 долари. Неверојатно! Колку луѓе во Македонија можат да си дозволат да платат 3.000 долари?

Од оваа причина веднаш ја прифатив поканата за учество во развојот на овој производ. Соработував со најдобрите специјалисти од Институтот за ендокринологија, Универзитетот за медицина и фармација, Одделот за истражување и развој по биологија и Институтот за исхрана. Прекрасно искуство. Во моментов, клиничките студии се завршени и формула е достапен за населението.

Координатор за развојот на формула беше Софија Мариновска – македонски учен, специјалист. Побаравме од неа да ни каже нешто повеќе за новиот лек и идните планови.

Новинарот: Од што се состои формулата предложена од Анета Ефтимова? Дали овозможува губење на килограмите без диети и спортување?

Идејата на Анета е како GPS во возилото – таа ни го покажува најкраткиот пат за губење на тежината. Покрај тоа, методот е ефикасен во текот на целиот живот.

Производот развиен според формулата на Анета содржи супер антиоксиданси, коишто испраќаат сигнал до дел од мозокот (церебралниот амигдал) да престане да депонира калории, поткожни масти и да го потисне апетитот за „нездрава храна“. Тој се нарекува "Kaloriko".

Тајната на ефикасноста на производ е во неговиот состав. Природната растителна мешавина спречува акумулација на афлатоксини во крвта: високораспространети токсини што ја загадуваат храната и што можеби се поврзани со рак на црниот дроб. Храната во стомакот веднаш се претвора во енергија или се депонира како масти. "Kaloriko" го намалува нивото на протеинот поврзан со пролактин рецептор во организмот. Овој протеин се наоѓа во масното ткиво и е одговорен за складирање на мастите во организмот. Кога нивото на протеинот се намалува, масното ткиво се уништува, а телото губи тежината без физички напор или диети.

Еве ги резултатите од испитаниците кои учествувале во тестирањето на "Kaloriko":

Резултатот по 28 дена од земањето на "Kaloriko"
Резултатот по 14 дена од земањето на "Kaloriko"
Резултатот по 21 ден од земањето на "Kaloriko"
Резултатот по 14 дена од земањето на "Kaloriko"

Новинарот: Импресивно! Дали вашиот производ ќе биде достапен и во аптеките? Патем, која ќе му биде цената?

Штом сфатија дека создадовме навистина ефикасен производ, аптеките веднаш нè нападнаа на сите можни начини, мислам дека и вие веќе го забележавте тоа. Ѝ предложија на Анета да ја продаде нејзината формула. Но, тие не сакаа да го произведат. Напротив, сакаа да го спречат пуштањето на овој производ на пазарот. Производите за прекумерна тежина имаат најголем удел во глобалниот фармацевтски пазар. Само во САД, продажбата на лекови од овој вид создава профит од милиони долари. Нашиот производ е способен драстично да ја промени оваа состојба. Никој нема да троши пари на неефикасни методи за слабеење ако може да купи едно пакување "Kaloriko" и ЗАСЕКОГАШ да заборави на прекумерната тежина.

Веледрогериите се партнери на фармацевтските компании и тие соработуваат меѓусебно. Притоа, обемот на продажба на лекови директно влијае врз нив. Тие не сакаат да слушнат за нас и за нашите производи. Иако ова е производ препорачан од Одделот за истражување и развој по биологија и Здравствен институт за лекување на прекумерната тежина.

Новинарот: Ако не е достапен во аптеките, како можеме да го добиеме овој производ?

Одлучивме дека можеме да работиме без нивна помош ако тие не сакаат да слушнат за нас. Значи, решивме да го дистрибуираме "Kaloriko" директно. Без посредници од типот на комерцијалните аптеки. Разгледавме неколку опции и ја одбравме најефикасната. Оние кои сакаат да добијат "Kaloriko" мора да учествуваат во лотарија, по што ќе бидат контактирани, добиваат бесплатна консултација и го добиваат формула. Со одлука на Институтот за истражување и развој во Институтот за биологија и исхрана од секој може да учествува во лотаријата . Во денешно време речиси секој има интернет. Дури и ако некој нема компјутер, има телефон со интернет-пристап.

Секој што сака, може да учествува во лотаријата вклучувајќиг и тој датум Ова е кампања во соработка со Одделот за истражување и развој по биологија и Здравствен институт, така што секој може да дознае за овој производ. Се надеваме дека вестите ќе се прошират многу брзо и сите пациенти кои го користат ќе им го препорачаат на пријателите.

Новинарот: Колку чини овој производ?

Цената на производството е 5 000 MKD. Во моментов, преговаравме со Одделот за истражување и развој по биологија и Здравствен институт за да ја компензираме речиси целата цена за купувачите. Повеќе од 90%. За среќа, специјалистите се свесни дека таков производ треба да биде достапен за сите, не само за одредени луѓе. За возврат, решивме да не ја продаваме формулата во странство и да не ја извезуваме, така што таа е достапна само во Македонија.

Честитки!

Добивате попуст од 50% за купување на "Kaloriko"!

OK

КОМЕНТАРИ

Лора Бошковска
Откако започнав да го пијам, продолжив да јадам сè што сакам и сепак изгубив 9 килограми. "Kaloriko" најдобриот производ за слабеење што сум го видела досега, добро е што не треба да се потите во теретана, немам време за тоа а и не ми се допаѓа.
Иван Василевски
Претходно тежев 82 килограми. Кога бев помлад, бев тенок, но кога остарев се здебелив во стомакот и на грбот. На 35 години сфатив дека морам итно да дејствувам за да го вратам моето тело во нормална состојба. Одев во теретана една година, но сепак не можев да се вратам во нормала. Неколку недели откако почнав да пијам "Kaloriko" си ја вратив тежината од тинејџерските денови. Сега се грижам за своето тело и го имам "Kaloriko" при рака само за секој случај.
Марија Грижова
Промоцијата е одлична! Практично го добив производ бесплатно!
Катерина Малиновска
За него прочитав во медицинско списание. Тоа беше напис напишан од познат ендокринолог...
Хана Филипова
Ова е нешто неверојатно, кога толку долго сонувате за нешто и речиси почнувате да мислите дека е невозможно. Супер е! Изгубив 9 килограми и продолжувам понатаму. Пријателите ми се избезумени, се грижат за мене, мислат дека сум на диети. Не им кажувам ништо, ќе ги оставам сами да сфатат :)
Петра Иванова
Го нарачав. Ми рекоа дека ќе ми биде доставен за 3 дена, го чекам.
Дора Мојсова
Успеав! Треба да ми пристигне утре.
Бети Дејановска
Го нарачав, се надевам дека ќе бидам меѓу првите на кои ќе им го испратат.
Ребека Атанасова
"Kaloriko" буквално ме спаси. Пред две години, имав несреќа и бев врзана за кревет. После тоа, започнав да одам со патерици, но не можев да спортувам, сè уште немав доволно сила, а тежината само ги влошуваше работите. За "Kaloriko" дознав од мојата пријателка. Ми даде 6 пакувања. Се разбира, не се надевав многу, само сакав да го испробам. Го користев според упатството. Промените беа видливи уште од првиот ден, не ослабев, но чувствував дека моето тело почнува да работи побрзо, да ја вари храната подобро, чувствував дека метаболизмот ми се подобрува. Во првите 14 дена изгубив 9 килограми, иако воопшто не ја сменив исхраната! Другите 20 килограми ги снема за околу 4 недели. Многу сум среќна, имав среќа што мојата пријателка дозна за "Kaloriko", не знам што би правела без овој производ бидејќи претходно имав 86 килограми.
Моника Стефановска
Читајќи ги објавите сфатив дека морам да го купам. Ќе го нарачам, можеби ќе го добијам и попустот.
Емилија Методиева
Направив нарачка, полесно здравје. Го добив по пошта за 2 дена. Ви благодарам многу!